World Information Architecture Day 2014 – Konkurs

WIAD2014_logo

Już w najbliższy weekend – zaraz po Walentynkach- 15 lutego 2014 odbędzie się Warszawie (na SWPS) druga edycja międzynarodowej konferencji World Information Architecture Day. Wydarzenie jest współorganizowane przez firmę UseLab/UXPoland i Information Architecture Institute, instytucję swego czasu bardzo zasłużoną w tworzenie społeczności architektów informacji. 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie “Architektura informacji w służbie poprawy jakości życia”. Program nie jest jeszcze kompletny, ale ciekawie wygląda kilka prelekcji m.in. Co widać, a czego nie widać w sklepie – POS i Mobile in healthcare czyli jak uratowaliśmy życie w korporacji.

Dodatkowo, ooza wykładami organizowane są również warsztaty prowadzone przez Agę Szóstek, Mariusza Waligórskiego i Kasię Królak-Wyszyńską

Bezpłatne wejściówki na warszawskiej stronie spotkania rozchodzą się błyskawicznie -pozostała jeszcze tylko jutrzejsza pula (o godzinie 12)- ale dziwnym zbiegiem okoliczności (not), można je wygrać w prostym konkursie u mnie :) Do wygrania są trzy wejściówki na wydarzenie.

Pytanie konkursowe jest proste: Jaką książkę lub artykuł poświęcony architekturze informacji najbardziej cenisz i z jakiego powodu?

Odpowiedzi proszę umieszczać w komentarzach. Konkurs trwa do 12 lutego 2014 do godziny 01:05. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej mailem.

Chcesz pracować w zawodzie? Aktualne oferty:
Oferty dostarcza serwis praca.uxlabs.pl

Comments

 1. Gosia says:

  Projektowanie witryn internetowych User Experience, Smashing Magazine :) To najbardziej praktyczna, a jednocześnie kompleksowa książka, jaką miałam okazję przeczytać. Prowadzi czytelnika przez wszystkie możliwe etapy pracy w branży, opierając się przy tym na realnych przykładach – co pozwala lepiej i łatwiej wizualizować sobie to, o czym piszą. To kompendium wiedzy, które odnosi się do wielu bardzo różnych aspektów pracy jako projektant UX. Architektura informacji w samej książce też jest bardzo przejrzysta i intuicyjna. Zawsze, kiedy się nad czymś zastanawiam albo szukam “rady” – sięgam właśnie tam!

 2. Asia says:

  “Designing with the mind in mind” Jeff Johnson. Opisuje on tutaj w jaki sposób postrzegamy elementy, posługując się kierunkami w psychologi poznawczej. Ponadto, co jest najbardziej wartościowe dla dobra architektury, pokazuje jak to się przekłada na żywe przykłady ze stron internetowych. Czyli, zaczynając od podstaw, uczy nas rozumowania dedukcyjnego, następnie transformuje to rozumowanie na działanie, projektując najbardziej optymalne oraz funkcjonalne rozwiązanie dla użytkownika.

 3. Kuba says:

  “Information Architecture: Blueprints for the Web” – Christina Wodtke and Austin Govella
  Książka ta nazywana jest czasem „Architektura Informacji dla początkujących”. Według mnie to lektura obowiązkowa także dla 90% „doświadczonych” twórców stron internetowych oraz 100% menadżerów odpowiedzialnych za ustalanie deadline’ów dla tworzonych serwisów. Dlaczego? Doskonale pokazuje ile pracy przy projektowaniu trzeba wykonać zanim zaczniemy szkicować szablony. Autorzy, doświadczeni architekci informacji, opowiadają o najważniejszych zasadach projektowania serwisów w sposób zrozumiały i z dużą dawką humoru. Dzięki temu książkę czyta się idealnie w łóżku, w pracy, w metrze i tam gdzie król chodzi piechotą… A jakby tego było mało, to czytana w oryginale na głos, działa idealnie wyciszająco na kilkuletnie bachorki, które nie chcą spać :)

 4. Damian says:

  Osobiście wybrałbym “Designing Web Usability” Jakoba Nielsena. Jest to pierwsza książka o tematyce UX/UI z jaką miałem styczność, wybrana trochę z ciekawości, gdy moje pojęcie na ten temat było jeszcze stosunkowo znikome. Mimo tego, że ma już swoje lata, ciągle może służyć jako doskonałe kompendium dla każdego kto chce zacząć swoją przygodę z usability. Każdy aspekt jest przedstawiony w zrozumiały dla czytelnika sposób, bez nadmiaru branżowej nowomowy. Osobiście polecam!