Wywiad z Pawłem Nowakiem – organizatorem WUD Silesia 2012

Serwis UXLabs.pl po raz drugi został patronem medialnym śląskiego World Usability Day. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć profil Pawła Nowaka – jednego z organizatorów tego wydarzenia i zaprosić wszystkich do udziału w tegorocznej edycji WUD Silesia 2012, która odbędzie się 10 listopada w Katowicach.

Tomek: Moim rozmówcą jest dziś Paweł Nowak, Lead User Experience Designer w firmie Future Processing i twórca i organizator konferencji WUD Silesia. Dzień dobry Pawle. Opowiesz, jak to się wszystko zaczęło? Jak wyglądała Twoja droga do UX-ów? Czym teraz zajmujesz się na co dzień?

Paweł Nowak: Cześć. Jeszcze kilka lat temu myślałem, że jedyną słuszną ścieżką kariery dla studenta informatyki jest zostanie programistą. Na studiach z informatyki przez większość czasu projektujesz układy kombinacyjne, uczysz się elektroniki, programujesz, czasem musisz polutować trochę scalaków i napisać kodu w assemblerze, czy C++.

Gdy zacząłem pracować w FP, trafiłem do projektu, gdzie jako QA testowałem dosyć fajny software, przy okazji pisząc trochę testów automatycznych. Mimo, że robota była fajna, czułem że to nie do końca moje powołanie. Po jakimś czasie trafiłem do innego projektu. W ramach jedno z zadań, które dostałem od mojego nowego Project Managera miałem zastanowić się, co by można było zrobić lepiej z UI aplikacji. Najpierw założyłem, że zmieni się kilka kolorków i powiększy kilka przycisków i wszystko będzie działać;) Zacząłem analizować całą aplikację. Poczynając od warstwy prezentacji schodziłem coraz bardziej w głąb całego projektu. Spędziłem wiele godzin analizując wymagania, zastanawiając się nad celami aplikacji oraz zadając sobie pytanie, czy założenia projektu odpowiedzą na potrzeby użytkowników końcowych. Później, trochę bazując na intuicji, trochę na artykułach przeczytanych w sieci oraz na Microsoft UX Guidelines zacząłem projektować. Miałem świetnego PM’a, który godził się na proponowane przeze mnie zmiany. Po kilku tygodniach wyszliśmy z całym softem na prostą. Było to jedno z najważniejszych doświadczeń w mojej karierze. Zdałem sobie z tego sprawę dopiero kilka lat później. Gdyby nie współpraca przy tym projekcie, pewnie teraz zajmowałbym się programowaniem.

W tym czasie zacząłem sporo czytać o Usability i UX. W firmie szybko dostrzeżono moją nową pasję, więc dano mi duże możliwości rozwoju w tej dziedzinie. Trafiałem do projektów, gdzie potrzebowali kogoś ze skillami UX. Mogłem w praktyce sprawdzać wszystko to, czego dowiedziałem się książek i blogów. Projektowałem, prowadziłem badania, zacząłem organizować spotkania wewnątrz firmowe osób, które chciały się dowiedzieć czegoś o UX i Usability. UX stał się olbrzymią częścią mojego życia.Obecnie jestem liderem sześcioosobowego zespołu UX. Realizujemy sporo projektów, głównie na rynek brytyjski. Ostatnio coraz więcej czasu muszę poświęcać na wyjazdy do klientów i zarządzanie zespołem niż na projektowanie, czy prowadzenie badań, jednak projektowanie interakcji, szczególnie interfejsów naturalnych, jest moją wielką pasją.

Tomek: Zauważyłem, że co roku konferencja odbywa się w innym miejscu. Dlaczego? Jakie jest tegoroczne miejsce spotkania? I kiedy dokładnie się odbywa?

Paweł: Co roku chcemy pokazać inne miejsce w naszym regionie. Na Śląsku jest mnóstwo wspaniałych miejsc, o których w Polsce niestety mało się słyszy.
Pierwsza edycja odbyła się w Gliwicach na Politechnice Śląskiej, na wydziale AEiI, GiG oraz w Technoparku.
Podczas zeszłorocznej edycji, pojechaliśmy po bandzie, organizując konferencję w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Tematem przewodnim konferencji było „Projektowanie dla społecznej przemiany”. Na terenie WPKiW dokonała się taka przemiana. Jeszcze w latach 50 były tam biedaszyby, ludzie przychodzili tam wykopywać węgiel. Później gen. Ziętek postanowił wybudować tam duży kompleks użytkowy, w którym znalazły się m.in. Stadion Chorzowski, Zoo, Planetarium, czy koncertowa hala „Kapelusz”. WPKiW to teraz „zielone płuca Śląska”. Na czas WUD Silesia zamieniliśmy olbrzymią przestrzeń hali Kapelusz w centrum nauki o użyteczności.

W tym roku konferencję organizujemy w nowo otwartym budynku Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach. Obiekt ten, zanim jeszcze został otwarty, dostał sporo nagród, m.in. został Bryłą Roku 2011. WUD Silesia będzie jednym z pierwszych eventów zorganizowanych w tym obiekcie. Nasz program jest dosyć rozbudowany, więc nie zmieścimy się ze wszystkim warsztatami w budynku CINiBA, dlatego część z nich odbędzie się w odległym kilkadziesiąt metrów obok wydziale prawa Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Centrum_Informacji_Naukowej_i_Biblioteka_Akademicka_(CINiBA)2.jpg&filetimestamp=20111207074924

Tomek: Jako patron medialny będę w tym roku na WUD Sielesia. Na ile planujecie podążać  za głównym tematem “Usability of Financial Systems“? Czego możemy się w tym roku spodziewać w ramach  głównego “potoku”? Do jakich odbiorców adresujecie to spotkanie? 

Paweł: W programie każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno doświadczeni UX jak i osoby stawiające pierwsze kroki w tym temacie. Zaplanowaliśmy sześć warsztatów tematycznych. Na warsztatach, uczestnicy będą mogli sporo nauczyć się od topowych specjalistów z branży UX. Równolegle do nich będzie przeprowadzonych pięć trzydziestominutowych wykładów w bloku „UX for beginners”. Podczas tego bloku wykładów, uczestnicy dowiedzą się m.in. czym jest Design Thinking, Service Design, czy badania użyteczności. Następnie zaprosimy wszystkich uczestników na główny blok wykładów. Temat użyteczności systemów finansowych będzie przewijać się przez całą konferencję. Na koniec odbędzie się panel dyskusyjny, na którym wraz zaproszony ekspertami zastanowimy się nad użytecznością systemów finansowych w kontekście osób e-wykluczonych. Zaprezentujemy też wyniki pracy nad jednym z naszych „eksperymentów”…

Tomek: Zanim zapytam Cię o tegoroczne Eksperymenty… Co roku, poza samym spotkaniem, organizujecie dodatkowe działania, mające związek z użytecznością. W 2010 roku, podążając za tematem, wspieraliście podróżnych, W zeszłym roku uruchomiliście program  “nieużytecznie”. Opowiesz coś więcej o tych akcjach?

Paweł: Nie chcemy ograniczać naszego przekazu tylko do słów. Zawsze chcemy iść krok dalej i robić coś więcej. Chcemy wychodzić do ludzi. Problem braku użyteczności to problem nas wszystkich. Użyteczność to nie tylko aplikacje webowe albo mobilne, to również przestrzeń publiczna, usługi etc. Każdy z nas jest użytkownikiem końcowym, a wysoka użyteczność nie jest luksusem, czy dobrą wolą projektantów. Użyteczność to ta cecha jakości, która bezpośrednio przekłada się na jakość naszego życia.

W 2010 zorganizowaliśmy happening na remontowanym dworcu w Katowicach. To, co się działo na dworcu to był jeden wielki komunikacyjny chaos. Jak można było zapomnieć na dworcu o podstawowych potrzebach pasażerów, przecież bez nich istnienie dworca nie ma sensu? Tym symbolicznym happeningiem chcieliśmy zwrócić uwagę opinii publicznej oraz mediów, na problem użytkowników dworca, których zupełnie pominięto planując ten remont. Akcja była skuteczna, pomogliśmy wielu osobom zdążyć na pociąg, i nagłośnić temat w mediach.

W zeszłym roku podczas akcji Nieużytecznie, chcieliśmy zachęcić mieszkańców, do większej partycypacji społecznej, poprzez wskazywanie tych miejsc w przestrzeni publicznej, które ich zdaniem wymagały ponownego przemyślenia i przeprojektowania, których użyteczność była bardzo niska…

Tomek: No właśnie – a czego możemy spodziewać się po tegorocznych Eksperymentach? 

Paweł: W tym roku postanowiliśmy przeprowadzić zrobić 2 projekty towarzyszące. „Senior”, to nasz pierwszy projekt. W ramach niego poszukujemy odpowiedzi na pytanie: „Co możemy zrobić, żeby przeciwdziałać e-wykluczeniu”. Nad tym projektem pracujemy już od kilku miesięcy i pierwsze wyniki naszej pracy będzie można zobaczyć na WUD Silesia. Na pewno projekt nie skończy się w dniu konferencji, tylko będzie kontynuowany. W ramach drugiego projektu wybudowaliśmy bankomat! Co prawda nasz bankomat nie wypłaca pieniędzy, jednak być może pozwoli nam pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jaki wpływ na wrażenia użytkowników ma zależność pomiędzy wydajnością aplikacji, a designem interfejsu?”. Bankomat również będzie można zobaczyć w przestrzeni wystawienniczej na WUD Silesia.

Zapraszamy wszystkich na WUD Silesia. Więcej informacji o konferencji i działaniach towarzyszących znajdziecie na naszej stronie internetowej: www.wudsilesia.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/wudsilesia

Zdjęcia z ubiegłorocznej edycji
(autor: Piotr Musioł)

Chcesz pracować w zawodzie? Aktualne oferty:
Oferty dostarcza serwis praca.uxlabs.pl