Dokument – User Experience Whitepaper

Niecały rok temu, Maciek Lipiec, na swoim blogu napisał bardzo pożyteczny tekst o problemach z terminologią i definicjami w obrębie user experience, service design, usability, hci itp. Ów tekst  który narodził z  bałganu i przenikania się tych terminów jak żywo przyszedł mi na myśl, gdy przeglądałem dokument, który pokazał się 4 lutego 2011 roku.

User Exprience Whitepaper (0,5 mb PDF , 12 str) – bo o nim mowa – to wspólny dokument opracowany jako wynik dyskusji 30 specjalistów – naukowców z uniwersytetów i praktyków z firm między innymi takich jak Nokia, Philips, SAP czy Logitech.

Jakkolwiek nie jest to dzieło przełomowe, to w chaosie terminów, często mylonych znaczeń – chyba potrzebne. Jest częścią dyskusji, jaka się toczy, jak rozumiemy i możemy rozumieć user experience (UX) .  Dokument proponuje trzy punkty widzenia:

  • user  experience jako zjawisko
  • user experience jako obszar badań
  • wcielanie w życie (praktykowanie) user experience

Skądinąd, użyta w dokumencie analogia jest całkiem trafna:

UX can be viewed from different perspectives: it can be seen as a phenomenon, as a field of study, or as a practice. To understand this distinction, consider the following analogy: health as a phenomenon, medicine as a field of study, and a doctor’s work as a practice.

Jako że dokument nie jest komercyjny, nie stara się promować nikogo ani niczego  warto przejrzeć całość i wyrobić sobie własne zdanie na jego temat. Sensowne byłoby też przetłumaczenie dokumentu na język polski, aby jeden z punktów widzenia, dotarł też do polskich klientów. Ktoś chętny? :)

Chcesz pracować w zawodzie? Aktualne oferty:

No items, feed is empty.

Oferty dostarcza serwis praca.uxlabs.pl